Тази нощ очакваме първия звездопад за годината

0
кулминацията на „Леонидите”

В нощта на 3 януари и ранните часове на 4 януари любителите на астрономическите спектакли могат да наблюдават първия „звездопад“ за годината.

Метеорният поток Квадрантиди е активен от края на декември до втората седмица на януари. Максимумът му обикновено е около 3 или 4 януари. В пика на метеорния поток тази година, ако условията позволяват, могат да бъдат наблюдавани между 60 и 100 падащи падащи звезди на час. Звездният дъжд се вижда най-добре от северното полукълбо, и в частност в Европа.

Добрата новина за поклонниците на явлението е, че тази година пикът е преди новолуние и видимостта ще е по-добра. Миналогодишният спектакъл беше замъглен от светлината на най-голямата суперлуна за 2018 г.

За разлика от други метеорни потоци като Персеиди или Джеминиди, максимумът на които продължава около два дни, пикът на Квадрантидите трае само няколко часа. Поради тази причина някои части от света няма да могат да го наблюдават. Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) е между съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.

Метеорният поток Квадрантиди дължи името си на „покойното“ съзвездие Квадранс Муралис (Стенен Квадрант). То остава извън списъка със съзвездия, изготвен през 1922 г. от Международния астрономически съюз. Тъй като метеорният поток вече е кръстен на въпросното съзвездие, наименованието му остава непроменено. Влизащите в състава на Квадранс Муралис звезди са „разпределени“ между съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили