Скандал и заплахи на среща за проблемите в бившия КТМ

0

sresta_polisan15Стигна се дотам, че от Сдружението заплашиха да сезират румънската държава, Националният омбудсман на България и Министерството на регионалното развитие и благоустройството относно проблемите в района.

sresta_polisan16„В този район има грубо нарушение на законодателството на България. Това е екобомба, която трови въздуха на жителите на Мартен, Русе, а дори и на хората в съседна Румъния. Явно трябва да се стигне до там, за да се вземат мерки“, заявиха представителите на Сдружението Недялко Попов, Веско Маринов и Анатоли Казаков. Те показаха документ, според който на „Полисан“ АД се разрешава да преработва 1000 тона гудрон и битум годишно, а не, както досега се твърдеше – по 10 хиляди. Отделно, фирмата изгражда разширение за увеличение на производството до 200 000 тона годишно. Иска да изгради и инсталация за хидрокрекинг за производство на бензин и дизел. Преработваната суровина от мазут и котелни горива ще бъде 250 000 тона годишно.

sresta_polisan03

Губернаторът свика поредната среща с представители на местния бизнес, държавни институции и политически партии, за да обсъдят как да се ограничи отрицателното въздействие на замърсителите върху здравето на хората и околната среда.

Напрежението в Мартен ескалира през пролетта, когато жителите му заплашиха да затворят Дунав мост. Разпоредена от областния управител Стефко Бурджиев проверка откри незаконен строеж на вакуум колона, 2 бетонни площадки и 12 резервоара към съществуваща инсталация за производство на гудрон от „Полисан“. От РИОСВ и РДНСК бяха съставени 2 констативни акта на дружеството.

„Уважавам мотивите на сдружението, на живеещите в района хора, ще настоявам нещата около изграждането на инсталацията да бъдат изчистени до край“, заяви в края на срещата Бурджиев.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук