Антикорупционната комисия наказва служителите си заради критични статуси във „Фейсбук“

0

Ръководството на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) следи какво пишат служителите ѝ в социалната мрежа „Фейсбук“. Това се разбира от дело за дисциплинарно наказание на юрисконсулт на комисията, санкциониран от председателя Пламен Георгиев заради статус в социалната мрежа, с който подлага на съмнение ефективността на институцията. Наказанието обаче е било отменено окончателно от Върховния административен съд (ВАС) като незаконосъобразно, информира „Капитал„.

Постовете на служителката във „Фейсбук“ са свързани с прессъобщение на комисията за спечелено дело. Тя пише: „Всичко спечелено е по времето на Кушлев. А сега обираме чужди лаври и се хвалим по телевизиите“, „…виртуални искове или частично уважени на първа инстанция. Докато се отнеме имуществото, има още две инстанции, но се бием в гърдите колко сме велики по Брюксел. Що в годишния доклад не разкажат по телевизията колко изпълнителни листове и на каква стойност са изплатени и да се съпостави с реално отнетото имущество?“, „А на Чолов къщата, където я няма, защото е на банката?“.

Тези публикации са били видени от ръководителя на звено „Връзки с обществеността“ на комисията, която изготвила докладна записка до началника си с приложени два скрийншота от „Фейсбук“ с въпросните коментари.

След два дни КПКОНПИ възложила на инспектората да извърши проверка на служителката. Тя прераснала в дисциплинарно производство, в което се констатирало, че юрисконсултът е извършила три нарушения. Комисията приема, че поведението ѝ е несъвместимо със статута на държавния служител, а коментарите ѝ говорят за неуважение и „уронват престижа като цяло“.

На служителката е наложено наказание забележка, което е отменено на две съдебни инстанции.

Според съда заповедта не е мотивирана, а тезата на комисията, че се изнася служебна информация и се уронва престижа на институцията не почива на доказателства. Съдиите от първата инстанция – Йовка Дражева, Диана Добрева и Анна Димитрова, отбелязват, че „критичното отношение към резултатите на настоящия състав на институцията, в която работи Илкова, почива на представените от нея по време на дисциплинарното производство и необсъдени в заповедта доказателства, свързани със съдържание на съдебни актове, разпечатани от интернет страниците на съдилищата, и не представлява нелоялност към КОНПИ или уронване престижа на същата.“

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили